Szerverek típusai, működésük és funkciójuk
Gyakran felmerülő kérdés, és ügyfeleink kérdezik, hogy mi is az a szerver? További szokásos kérdések közé tartoznak például a kiszolgáló méretével és funkcióival, valamint annak megjelenésével kapcsolatos felvetések. Mivel sokan nem tudják, mik is azok a szerverek, milyen feladatokat látnak el és miért van szükségünk rájuk, az alábbiakban választ adunk ezekre a kérdésekre.
Sokan keresnek könnyen érthető válaszokat, túl sok technikai információ nélkül. A szerver alapvetően egy számítógép, de ennél sokkal többről van szó. Az alábbiakban ezeket tekintjük át részletesen.
Hol tároljuk a szervereket?
A szerverek adatközpontokban vannak elhelyezve. Olyan szekrényekbe építik be őket, ahol elegendő hűtést kapnak ahhoz, hogy a hét minden napján, a nap 24 órájában működhessenek. Nagyon fontos, az ellenőrzött környezet biztosítása a jó üzemidő és a megbízhatóság érdekében. A szekrény speciális követelményeknek is megfelel, hogy a lehető legjobb hatásfokú hűtéssel lássa el az eszközöket.
Íme egy szerverszekrény. Ezek méretben és színben egymástól eltérőek lehetnek, funkciójukat tekintve viszont nincs különbség:
A hűtés rendkívül fontos, ezért, ha a szekrény nincs tele eszközökkel, akkor „üres”, vagyis funkciómentes eszközökkel kell feltölteni a kihasználatlan részeket. Ily módon biztosítható a helyes légáramlás, ennek köszönhetően a szerverek a legjobb teljesítményt nyújtják.
Amennyiben szervert, vagy szerver szekrényt keresel az Alphasonicnál megtalálod. A kapcsolókat a szekrény közepére helyezik, a PDU-k pedig függőlegesen helyezkednek el. Így több hely marad, melyet további szerverek beépítéséhez lehet felhasználni. Egy szekrény általában 2 kapcsolóval rendelkezik.
Milyen feladatokat végeznek a szerverek?
A szervereket úgy tervezték, hogy különböző típusú szolgáltatásokat biztosítsanak a végfelhasználók számára. A felhasználók lehetnek más szerverek vagy emberek is.
Szolgáltatások:
- adattárolás
- e-mail kiszolgálók
- webtárhely
- felhőszolgáltatások
- alkalmazások tárolása
- adatbázis-szolgáltatások
- DNS
és még sok más.
Az egyes szerverek szerepe a telepített szoftverektől függ. Egy szervernek több szerepkört is meg lehet adni, de annak a szerepnek, amelyet dedikáltan az adott kiszolgálóhoz rendelünk, a legerősebbnek kell lennie az összes többi kezeléséhez. Ha túl sok feladatot osztunk a szerverre, az túlterheléshez, lassuláshoz és akár összeomláshoz is vezethet. Éppen ezért a szerverek a menedzselést végzők részéről folyamatos figyelmet igényelnek, a helyesen és túlterhelés nélkül zajló munkafolyamatok biztosítása érdekében. Egy túlterhelt szerver nem végez eredményes munkát, mert alacsony teljesítményen dolgozik. Az emberek általában elkerülik azokat a weboldalakat, amelyek lassan töltődnek be. A lassú webhelyek nem kapnak nagy forgalmat, mert a látogatók szinte biztosan tovább lepnek és nem várják meg, amíg az adott oldal betöltődik. Inkább keresnek más olyan weboldalt, amely tartalmazza a látogató által keresett információkat.
Összegezzük tehát, mi is az a szerver?
Talán a legegyszerűbb válasz az, hogy a szerver egy olyan számítógép, amelyre operációs rendszer van telepítve, valamint a kiszolgálószoftver, amely meghatározott szerepeket rendel a szerverhez. Minden szervernek annyi szerepe lehet, amennyit a felhasználó szeretne, mindaddig, amíg az eszköz elég hatékony ahhoz, hogy kezelni tudja. A kiszolgálószoftver az az eszköz, amellyel szerepköröket rendelünk a szerverünkhöz. Ha olyan adatbázis-kiszolgáló szoftvert telepítünk, mint a MySQL, akkor adatbázis-szerver szerepet fog betölteni a kiszolgálónk. Ha telepítjük a Bind DNS szoftvert, akkor egy DNS szerverünk lesz. Ha pedig olyan webkiszolgálót telepítünk, mint az Apache, akkor képesek leszünk webhelyeket hosztolni. A szerverek célja, hogy megszakítás nélkül, a hét minden napján, a nap 24 órájában működjenek és kiszolgálják a felhasználókat, akik interakcióba lépnek velük.
A kiszolgálható felhasználók száma függ az alábbi paraméterektől:
- A szerver teljesítménye
A CPU, a memória és a merevlemezek specifikációi a fő tényezők, amelyek megmutatják, hogy egy szerver milyen erős. Amikor a fenti három hardver közül az egyik eléri működési kapacitásának felső határát, a szerver lassúvá válik, ezért a rajta futó alkalmazások is lelassulnak. Emiatt is olyan jelentős a szerver állandó monitorozása. Fontos, hogy a legerősebb CPU-k és a lassú SATA meghajtók kombinációja nem eredményez erőteljes kiszolgálót, mert a SATA meghajtók gyorsan elérik teljesítési képességük határait, és lassulást eredményeznek, mielőtt még elérnék a CPU teljesítményének akár csak a 30% -át. A rendszergazdának kell a legjobban tudnia, hogy mi lenne az ideális konfiguráció a lehető legtöbb hardvererő kihasználásához. Ha például egy nagy teljesítményű adatbázis-szervert üzemeltet, akkor biztosan erőteljes SSD-felhőszervert szeretne alkalmazni 16 GB feletti memóriával és minimum 8 magos CPU-val. Az SSD-meghajtók itt kulcsfontosságúak, mivel másodpercenként végzik az olvasási-írási folyamatot. Ezek akár 50-szer gyorsabbak, mint a SATA-meghajtók, így ez jelentős teljesítménynövekedést eredményez a szervereken.
- Az alkalmazás optimalizálása
A szerver által kezelhető felhasználók száma attól függ, hogy az alkalmazás mennyire van kódolva. Ha olyan alkalmazást futtat a rendszer, amely túl bonyolult a kiszolgáló számára és túl sok a felesleges lekérdezések száma, akkor sokkal gyorsabban kap indokolatlanul nagy mértékű terhelést a szerver, mint egy megfelelően megírt alkalmazás használatával. Ennek eredményeként a szerver túlterhelt lesz, akkor is, amikor alacsonyabb számú felhasználót szolgál ki. Nagyon fontos a fejlett alkalmazások használata, mert ezzel nagyon sok pénz megspórolható. A gyorsítótár használata egy másik módszer a terhelés csökkentésére, hogy a kiszolgáló több felhasználót kezeljen anélkül, hogy a folyamat lassúvá és instabillá válna.
Melyik szerver az Ön számára a legjobb?
Ez valóban a felhasználási területtől függ. A rendszergazdának tudnia kell, melyik szerverkonfiguráció az ideális az adott alkalmazási környezethez. Egyes alkalmazásoknak több CPU-erőforrásra és kevesebb memóriára van szükségük a működéshez, más esetekben sokkal előnyösebb lenne, ha több RAM lenne a gyorsítótár számára, ahelyett, hogy a merevlemezekre hárulna az összes terhelés. Az alkalmazáshoz vagy a webhelyhez a legjobb felhőszerver-tárhely kiválasztása kulcsfontosságú annak érdekében, hogy a legjobb teljesítményt érjük el a lehető legalacsonyabb áron. Az Alphasonic díjmentes tanácsadást nyújt azokban az esetekben, amikor nem tudják eldönteni, milyen típusú szervert használjanak.
Amennyiben ön felhő alapú szervert szeretne annak nagy előnye, hogy könnyen frissíthetők. Bármikor hozzáadhatunk további rendszer-erőforrásokat, amely lehetővé teszi az alacsonyabb szintű konfigurációval való kezdést, biztosítva ezáltal a további erőforrásokkal való bővíthetőséget. Megbízhatő felhő alapú szerverért keresse a CWEB-et.
Nagyobb profit érhető el, ha a webshopod LiteSpeed szerveren fut?
2020 májustól ügyfeleink webshop, weboldal tartalmának elhelyezésére LiteSpeed webszervert használunk.
Összegyűjtöttünk néhány hasznos információt, melyeket szeretnénk megosztani, miért fontos a server választás és, hogy miért döntöttünk a LiteSpeed webszerverek mellett, fontos szempont volt, hogy növelvjük ügyfeleink webhelyeik sebességét, teljesítményét és biztonságát.
A LiteSpeed-nek számtalan előnye van és jelenleg ez a világ leggyorsabb
webszervere. A webhosting cégek az elmúlt 4-5 évben kezdték el telepíteni a
szervereikre. Ennek eredményeként a cPanel már hivatalosan is támogatja a
LiteSpeed-et. Létezik egy plugin a cPanel szerverekhez, amely a WHM-ben egy
grafikus felületéről közvetlenül elérhető a LiteSpeed webszerver könnyebb
kezeléséhez.
LiteSpeed or Apache+Nginx+Varnish+PHP OPcache
A kezdetektől tudjuk, hogy a LiteSpeed a világ legtöbbet használt webszerveréhez,
az Apache-hoz hasonlóan nem ingyenes. Vannak, akik inkább megpróbálják
konfigurálni az Apache-ot az Nginx és a Varnish használatával a gyorsítótárazás és
a statikus tartalom felgyorsításához.
5 érv a LiteSpeed Webszerver mellett
Az alábbiakban tekintsük át az öt legfontosabb okot, amiért Önnek mindenképpen
érdemes a LiteSpeed webkiszolgálót választania Apache vagy más ingyenes
alternatíva helyett.
1. Apache helyett LiteSpeed
Ha Apache fut a szervereinken és jelentős mértékű gyorsítást szeretnénk elérni, a
LiteSpeed webszerverrel ezt könnyen megtehetjük. Ez ideális csere az Apache
helyett és 100%-ban kompatibilis vele, tehát minden, ami Apache alatt működik, a
LiteSpeed webszerver alatt is működni fog. Ennek köszönhetően az átállás
zökkenőmentesen és könnyen végrehajtható. A .htaccess fájlban lévő kód és a
httpd.conf fájl is ugyanúgy működik tovább. Az Apache-ról a LiteSpeed webszerverre
való átállás és installálás minössze néhány percet vesz igénybe, és 2-3 másodpercig
tart, hogy a webhelyek a LiteSpeed-en keresztül betöltődjenek. A cPanel / WHM
használatakor van egy ingyenes plugin, amellyel grafikus felületről adminisztrálható a
LiteSpeed.
2. A LiteSpeed webkiszolgáló növeli a teljesítményt
A LiteSpeed nagyon jól működik nagy forgalmú webhelyek kiszolgálásában.
Forgalmas weboldalak alatt olyan oldalakat értünk, amelyeket másodpercenként
körülbelül ezren látogatnak. Mindez minimális hardvererőforrásokkal – memória és a
CPU – valósul meg. A LiteSpeed gyorsabban szolgáltat statikus tartalmat, mint
bármely más webszerver. Az egyedi PHP LSAPI miatt képes növelni a PHP
teljesítményt. A LiteSpeed a leghatékonyabb forgalmas webhelyek esetében, így
nagyon sok pénz megspórolható a webtárhely kapcsán. Például, ha Ön egy nagy
forgalmú, WordPress alapú webhelyet üzemeltet cPanel felhőszerveren
Apache-csal,egy leállás növelheti az állásidő okozta költségeket és a látogatók elvesztésének
kockázatát. Itt lép közbe a LiteSpeed. Telepítse a LiteSpeed-et VPS-re az Apache
helyettesítésére, és látni fogja, hogy a terhelés a hússzoros értékről két-háromszoros
értékre lecsökken. Kételkedik benne? Mi sem hittük el, amíg az adatokat ki nem elemztük.
3. A LiteSpeed Webszerver növeli a biztonságot
Először is, mivel ez 100%-ban Apache-kompatibilis, az Apache-nál használt
mod_security modullal blokkolhatók a webes támadások. Ugyanazok a mod_security
szabályok működni fognak a LiteSpeed esetében is, mint az Apach-nál. Önnek ezzel
nincs további teendője. Ezen felül a LiteSpeed rendelkezik saját biztonsági
funkciókkal, amelyek hasznosak, ha webhelye DoS vagy DDoS támadást kap. Az
ilyen támadások manapság elég népszerűek és nagyon gyakoriak is. A LiteSpeed
használata megvédi Önt a legtöbb ilyen támadástól. Beépített anti-DDoS funkciókkal
rendelkezik, mint például a sávszélesség és a kapcsolatok blokkolása. A LiteSpeed
elég gyorsan kezeli a DoS támadásokat. Beszámoltak egy DoS-támadásról, amely
után kevesebb, mint 2 órán belül kiadtak egy javítást az összes LiteSpeed-védett
szerver frissítéséhez és a megfelelő biztonság eléréséhez.
4. A LiteSpeed csökkenti a hardver költségeit
A LiteSpeed webszerver csökkentheti a
rendszeradminisztráció költségeit is, mivel a nap 24 órájában rendelkezésre álló
technikai támogatást foglal magában. Mindig kérhet segítséget, és rögtön hozzá is jut
a szükséges információkhoz. Ezenkívül a cPanel hivatalosan is támogatja a
LiteSpeed szolgáltatást. A cPanel használata esetén is kérhet technikai támogatást.
A LiteSpeed alacsony szinten tartja a szerver terhelését, így Önnek marad ideje más
projektekre is, és nem kell azon dolgoznia, hogy kiderítse, mi terheli túlzott
mértékben a szerverét, és hogy mit kell tennie annak kijavítása érdekében.
Ha ön saját LiteSpeed szervert szeretne, és egy hozzá értő céget keres aki segít a konfugárálsban is, akkor nézzen szét az Alphasonic szerverei között.
5. Jobb eredmények és nagyobb profit érhető el
A leállás és az elvesztett látogatók miatt elmaradhat a profit. Ha Ön nagy forgalmú
kereskedelmi weboldalt üzemeltet, akkor bizonyára nem szeretné, hogy a weboldal
akár egyetlen percre is leálljon. Ez látogató vesztést jelentene, amellyel Ön
megrendeléseket is veszít és ez bevétel kieséshez vezetne. A LiteSpeed extra
teljesítményt és hatékonyságot nyújt Önnek a jobb üzemidő érdekében, hogy
szervere ne legyen túlterhelve és ne kelljen látogatókat veszítenie emiatt. Érdemes
megkérdeznie magától, hogy megéri-e a megrendelések elvesztését kockáztatni és
veszélyeztetni az értékesítést, ahelyett, hogy mindössze 10.000 forint körüli összegért évente már cloud alapú litespeed szervert bérelne.
Megbízható felhő alapú LiteSpeed szervert keres weboldalhooz, akkor a CWEB a legjobb választás
A NomadDigital minden ügyfelének ajánlja a LiteSpeed webszervert.
Hasonlítsuk össze a LiteSpeed és az Apache rendszerét és működési elveit
AZ emberek azt mondják, hogy egy weboldal elkészítése a tárhelyszolgáltatónál kezdődik. A legjobb, amit tehetünk – első lépésként – annak biztosítása, hogy az oldal a megfelelő webszerveren kapjon helyet.A hardver nagymértékben befolyásolja az alapvetően szükséges tárhelyet: a webhely sebességét, állandó üzemidejét, növekedési képességét. Röviden: a megbízható szerver lehet a különbség a vállalkozás sikere és kudarca között.
Tehát ma összehasonlítjuk fej-fej mellett az ipar két legkiemelkedőbb megoldását, hogy
melyikük a jobb.
LiteSpeed kontra Apache

Kezdjük az alapoknál
Mi az Apache?
Az Apache olyan piaci helyzetben van, melynek köszönhetően elsőként jut eszünkbe, ha webszerver szoftverekről van szó. A cég 1995 óta működik, és azóta is vezető szerepet tölt be az iparágban. Bár az Apache Windows szervereken futtatható, a legjobb eredmény Linux alapú gépeken érhető el.
Ez teljesen érthető, hiszen az Apache egy nyílt forráskódú megoldás, amely része az LAMP stack-nek (Linux, Apache, MySQL, PHP), amely a legnépszerűbb szoftverkonfiguráció a webkiszolgálók között. Ezt a szerverkomponenst teljes egészében egy nyitott fejlesztői közösség támogatja és tartja fenn, amely Apache Software Foundation (ASF) nonprofit szervezet néven ismerhető.
A platform többprocesszoros modulokra (MLM) épül, a hálózati portok vezérlésére, a kérések fogadására, továbbá a biztonság és a munkamenetek kezelésére.
Ez a moduláris rendszer három módban működhet:
- Process – jó választás kisméretű weboldalak számára
- Worker – ez a legalkalmasabb alacsony és közepes forgalmú projektekhez
- Event – az alapértelmezett Apache szervermód, amely egyidőben több kérés kiszolgálását és nagyobb szerverterhelést kezel.
Tehát röviden:
- az Apache rugalmas
- sokoldalú
- és ami a legfontosabb: teljesen ingyenes.

Mi az a LiteSpeed?
Számos modern szervermegoldáshoz néhány meglévő technológiát vesznek alapul. Pontosan ez volt a helyzet a LiteSpeed esetében is.
A LiteSpeed Web Server (LSWS) a LiteSpeed Technologies saját szervermegoldása. A szoftvert először 2003-ban adták ki, és Apache-helyettesítőként forgalmazták. Képes olvasni az Apache konfigurációs fájlokat, végrehajtani ugyanazokat a parancsokat, és teljes mértékben integrálni őket az összes vezérlőpanellel, mint például a cPanel, a Plesk és a DirectAdmin.
A cég a fő fejlesztéseket a Teljesítmény és a Skálázhatósági részlegen hajtotta végre.
Bár a LiteSpeed célja az Apache lecserélése volt, nem ugyanazt a kódolást használja. Eseményvezérelt architektúrájával ez a megoldás valójában sokkal inkább hasonlít az Nginx-hez. A szoftver prediktív mechanizmusokkal kezeli a nagymértékű bejövő forgalmat, és enyhíti a szerverterhelést.
A LiteSpeed mindig lépést tart a trendekkel: 2015-ben ez volt az első népszerű szervermegoldás, amely támogatást nyújtott az újonnan kiadott HTTP/2 protokollhoz.
Az alábbiakban összehasonlítjuk az Apache és a LiteSpeed működését, így Ön megtudhatja, melyik az ütőképesebb.
1. Népszerűségben a nyertes: Apache
A népszerűségi versenyen csak egy nyertes lehet. Mindent egybevetve, az Apache-nak már évtizedes múltja volt, melynek során vezető szerephez juthatott a piacon. Amikor a LiteSpeed megjelent, már versenytársa működtette a weboldalak döntő többségét, amely akkor 63%-os többséget jelentett.
Ma már kissé más a helyzet, és ez attól is függ, hogy mely harmadik fél forrását elemezzük.
A Netcraft 2020 áprilisi jelentése szerint az Apache máris elvesztette első helyét az Nginx-szel szemben, így mára csak 25%-os piaci részesedéssel rendelkezik. Ennek ellenére a nyílt forráskódú szoftver megőrzi vezető szerepét, ha csak a legjobb egymillió webhelyet nézzük, tekintettel arra, hogy ezen oldalak 29,55%-a Apache-alapú.
Ehhez képest a LiteSpeed ezen webhelyek mindössze 1,86%-át szolgálja ki.
A webes felmérések terén irányadó W3Tech mást állít. Legutóbbi használati statisztikai jelentésük szerint továbbra is az Apache a legnagyobb és legjobb ebben a szegmensben, mivel az internet 39%-át uralja. A Nginx a második 31,9%-kal, a LiteSpeed pedig az online webhelyek 6,4%-áért felel, ezzel az 5. helyen áll.
Megtekintheti Apache kontra Nginx összehasonlításunkat, melyből kiderül, kié a végső győzelem.
Világos, hogy ki a győztes – igaz, hogy az LSWS növekszik, de van még tennivalója.
2. Teljesítmény (statikus tartalom) - nyertes: LiteSpeed
Az aszinkron architektúra miatt a litespeed sokkal rugalmasabb egyidőben adódó, nagyobb mértékű hálózati forgalom esetén. A megoldás intelligens gyorsítótárazási módszert alkalmaz, ahol a rendszer a tömörített gyorsítótárfájlokat tárolja ahelyett, hogy új kérést hozna létre minden alkalommal, amikor a felhasználó megpróbálja megtekinteni őket.
Az LSWS képes 50%-kal megnövelni a szerver PHP-teljesítményét, így végül hatszor gyorsabbá teszi azt, mint az Apache statikus tartalom esetén.
Van még egy plusz tényező is: a LiteSpeed csodákat tesz az oldalak tömörítésével, ennek köszönhetően nemcsak gyorsabban kerül kiszolgálásra minden új kérés, de kevesebb RAM-ot is vesz igénybe a folyamat.
A LiteSpeed működését tekintve, minden bizonnyal tükrözi a nevét. A statikus webhelyek sokkal többet hozhatnak ki az LSWS-ből, mint a szokásos Apache szerverkonfiguráció.
3. Teljesítmény (dinamikus tartalom) - Döntetlen
A legtöbb weboldal manapság dinamikus elvű. Ezekhez szerveroldali szkriptelést használnak, amely meghatározza, hogy a szerver miként kezeli a különböző felhasználóktól érkező kéréseket.
A tartalomkezelő rendszerek (CMS) gyakran alkalmazott eszközök dinamikus tartalom létrehozásához, mint amilyen például a WordPress, a Magento, a Joomla, és a Drupal. Nagy esély van rá, hogy az Ön webhelye CMS-megoldást használ. Nincs egyértelmű győztes, ha Ön összehasonlításképpen teszteli a LiteSpeed és az Apache teljesítményét.
Ez utóbbit könnyen előkonfigurálhatja olyan modulokkal, mint a FastCGI és a PHP-FPM. Így képes kezelni a nagyobb terheléseket és felgyorsítani az oldalak betöltését többfelhasználós PHP-környezetben.
Az LSWS ugyanolyan nagyszerű, és ezt a benchmark tesztek is megerősítették. Az Apache valamivel jobb minőségű nyers sebességet biztosított, de a LiteSpeed fejlett tömörítési metodikája is adott egy plusz előnyt a nagyobb méretű weboldalak esetében.
Ebben az esetben tehát semmi sem igazságosabb, mint egy döntetlen.
4. OS támogatás - nyertes: Apache
Az operációs rendszer a webhelykonfiguráció másik döntő eleme. A webszolgáltatások terén továbbra is a Linux szerverek jelentik a domináns megoldást, így a Unix-szerű operációs rendszerek egyértelmű választást jelentenek. Ebből a szempontból nincs nagy különbség, hogy Ön milyen webszervert futtat.
Az Apache támogatja az összes Linux operációs rendszer verziót és példányt – Fedora, Ubuntu, RedHat –, amelyet Ön ismerhet, így mivel a LiteSpeed az Apache-ot használja alapként … Nos, a kapott eredmény egyértelmű.
Ez egy más lehetőség Windows felhasználók számára.
Míg az Apache teljes mértékben a Win példányokra van optimalizálva, a LiteSpeed nem támogatja az operációs rendszert. A fejlesztők szerint a Windows rendszerek meglehetősen különböznek a Unix-szerű megoldásoktól, és a meglévő konfiguráció sok átdolgozást igényelne.
Az Apache itt remekül használható.
5. Biztonság - nyertes: LiteSpeed
Soha nem szabad elhanyagolni a biztonsági tényezőket. A kiberbűnözésről szóló jelentések szerint 2017 óta az online támadások esetszáma megdöbbentő mértékben, 600%-kal emelkedett, ami mintegy 500 milliárd dolláros veszteséget jelent a világgazdaság számára.
Az Apache minden szükséges elemet tartalmaz, amely a webszerver biztonságához szükséges. Ön alkalmazhat biztonsági szabályokat, blokkolhatja a felhasználói hozzáférést, vagy eltávolíthatja a felesleges modulokat. Ezenkívül az Apache igyekszik naprakészen tartani a legújabb szerverbiztonsági szabványokat, továbbá gyakran végez biztonsági réseket érintő javításokat és biztonsági optimalizálásokat.
Mégis szükség van némi adminisztrációs tudásra és újra konfigurálásra. A LiteSpeed már a kicsomagolástól kezdve magas szintű webhelyvédelmet kínál. A rendszer támogatja az Apache mod_security szabályait, így Ön ugyanolyan edzett szervervédelemre számíthat.
Vannak bizonyos dolgok, amelyekben a LiteSpeed kiemelkedő. Az egyik kétségtelenül a nyers erő és az egyéb DDoS támadások elleni védelem. Szimulált teszt során az LSWS könnyen kezelt ugyanannyi szerveroldali kérést, amely folyamat korábban összeomlást okozott az Apache esetében.
Minden apró dolog számít, és a LiteSpeed-nek mindenkor gond nélkül kell teljesítenie.
6. Támogatás - nyertes: LiteSpeed
Ha összehasonlítja a LiteSpeed webszerver és az Apache támogatási feltételeit, mindkét megoldás részletes dokumentációt biztosít az érdeklődők számára. Természetesen az útmutatók inkább technikai jellegűek, ennek ellenére egy kezdő felhasználó is elegendő információt találhat a tájékozódáshoz.
Az alábbi linkekkel időt spórolhatunk Önnek:
- Hivatalos Apache dokumentáció (angol nyelvű)
- Apache Fejlesztői Oldalak (angol nyelvű)
- Hivatalos Litespeed dokumentáció (angol nyelvű)
- LiteSpeed Wiki (angol nyelvű)
Ennek ellenére a LiteSpeed jobban szervezett közösséggel rendelkezik. A dedikált fórumokon kívül az LSWS-felhasználóknak saját csoportjaik vannak a Slack-en és a Facebook-on, ahol sokszor optimalizálási tippeket vitatnak meg a résztvevők, vagy az ügyfelek problémáit kezelik.
Ami az élő technikai támogatást illeti, az Apache ezzel nem rendelkezik. A szoftver nyílt forráskódú, így a közösség a legjobb megoldás, ha élő segítségre van szükség. Ehhez képest a LiteSpeed egy kereskedelmi termék, ezért megfelelő, dedikált támogatás tartozik hozzá. Ön könnyen kérhet segítséget a felhasználói felületről, és az üzemeltetők általában segítőkészek.
Még prémium támogatáshoz is juthat a LiteSpeed-del, továbbá olyan szolgáltatásokhoz, mint a modultelepítés, a DDoS csomag beállítása vagy a feketelista alapú szűrés.
Ne feledje, ezek a szolgáltatások meglehetősen drágák lehetnek – például a szerverkezelésért évi 999 dollár túlárazottnak tűnhet –, induló vagy kis- és középvállalkozások számára. Viszont, ha Önnek nincs informatikusa, és megengedheti magának, az LSWS szakemberei készséggel rendelkezésére állnak.
A LiteSpeed a sokféle támogatási lehetőség és az odaadó segítség miatt alkalmazza ezt a megoldást.
7. Árban nyertes: Apache
Az Apache itt már fölényben van. A szoftvert mindig ingyen terjesztették, ez az egyik oka annak, hogy ilyen népszerű megoldás webszerver kezelésére.
Szabadalmaztatott platformként a Litespeed díjköteles termék, a költség havi 10 dollártól egészen havi 92 dollárig terjed, amely a legmagasabb. Van egy ingyenes verzió is, de meglehetősen korlátozott, így csak egy tartományt támogat, és körülbelül 2 GB RAM-ot ad.
Mindent összegezve, ha az ár a legjelentősebb pont értékesítési szempontból, az ingyenes lehetőség (Apache) mindig megelőzi a díjköteles (LiteSpeed) megoldást.

Végső döntés
Összegzésünk végére érve, ideje megválaszolni a millió dolláros kérdést:
Melyik webszerver-szoftver jobb a LiteSpeed kontra Apache összehasonlításban?
És a nyertes a… LiteSpeed!
- Az LSWS eseményvezérelt architektúrára épül, amely statikus tartalmat képes kiszolgálni az Apache-nál hatszor gyorsabban. Ezenkívül a platform az oldalak tömörítését illetően páratlan.
- A LiteSpeed néhány stabil és biztonságos szervert működtet. Az összes alkalmazható szabály és intézkedés mellett van egy fejlett DDoS támadásvédelem, amely jelentősen csökkenti nagy terhelés esetén a leállás kockázatát.
- Ideális nagyobb vállalati projektekhez és nagy látogatottságú webhelyekhez.
Másrészről:
- Az Apache minden szerver operációs rendszert támogat, beleértve a Windows-t is.
- A platform teljesen ingyenesen használható és jól dokumentált, ha Ön úgy dönt, hogy egyedül menedzseli rendszerét.
Számunkra a teljesítmény és a biztonság versenyben áll, azonban ez nem jelenti azt, hogy a LiteSpeed minden esetben a megfelelő megoldást nyújtja.
Ön melyik szervertechnológiát találta a legjobbnak webprojektjéhez? Amennyiben azon gondolkodik saját servert helyez üzembe, akkor az Alphasonic kollégái segítenek az önnek megfelelő servert kiválasztani. Amennyiben nem szeretne beruházni saját szerverbe akkor a bérlést tudjuk ajánlani.
Gyakran Ismételt Kérdések
LiteSpeed egy szabadalmaztatott webszerver szoftver, amely hét prémium és egy ingyenes csomagot kínál. Az árak havi 10 dollártól indulnak, de Ön kedvezményre tehet szert, ha éves csomagot vásárol. Minden igényhez ingyenes próbaverzió áll rendelkezésre.
Az LSWS OpenLiteSpeed nevű nyílt forráskódú verziója ingyenesen letölthető és telepíthető.
LiteSpeed Cache (LSCache) egy beépített teljesítménygyorsító az LSWS-en lévő dinamikus webhelyekhez. Jelentősen képes megnövelni a WordPress, a Joomla, a Drupal és más népszerű CMS megoldásokat használó webhelyek sebességét és gyorsítani az oldalak betöltési idejét.
Önnek a LiteSpeed gyorsítótár megoldásaiért nem kell külön fizetnie, ezek elérhetők még az ingyenesen verziónál is.
Az Apache-hoz képest sok szempontból a LiteSpeed jobb választás. Bármely más megoldásnál jobban kezeli a megnövekedett forgalmi terheléseket, és jobban tömöríti az oldalakat. Biztonsági szempontból is a LiteSpeed tűnik hatékonyabbnak, mivel a rendszer a támadások során újra és újra áthatolhatatlannak bizonyult.
Az Apache-nak is vannak páratlan előnyei: nyers sebessége miatt a szoftver jól illeszkedik kis, dinamikus webhelyekhez és alacsony erőforrásigényű projektekhez. Mindemellett természetesen ingyenes!
Csak két iparág dolgozói nevezik “felhasználóknak” az ügyfeleket: az illegális drogárusok és a szoftverfejlesztők.
Edward Tufte