????  Egyedi fejlesztésű webáruházat szeretnél? 

Szerverek típusai, működésük és funkciójuk

2024. február. 7.

Gyakran felmerülő kérdés, és ügyfeleink kérdezik, hogy mi is az a szerver? További szokásos kérdések közé tartoznak például a kiszolgáló méretével és funkcióival, valamint annak megjelenésével kapcsolatos felvetések. Mivel sokan nem tudják, mik is azok a szerverek, milyen feladatokat látnak el és miért van szükségünk rájuk, az alábbiakban választ adunk ezekre a kérdésekre.

Sokan keresnek könnyen érthető válaszokat, túl sok technikai információ nélkül. A szerver alapvetően egy számítógép, de ennél sokkal többről van szó. Az alábbiakban ezeket tekintjük át részletesen.

Hol tároljuk a szervereket?

A szerverek adatközpontokban vannak elhelyezve. Olyan szekrényekbe építik be őket, ahol elegendő hűtést kapnak ahhoz, hogy a hét minden napján, a nap 24 órájában működhessenek. Nagyon fontos, az ellenőrzött környezet biztosítása a jó üzemidő és a megbízhatóság érdekében. A szekrény speciális követelményeknek is megfelel, hogy a lehető legjobb hatásfokú hűtéssel lássa el az eszközöket.

Íme egy szerverszekrény. Ezek méretben és színben egymástól eltérőek lehetnek, funkciójukat tekintve viszont nincs különbség:

A hűtés rendkívül fontos, ezért, ha a szekrény nincs tele eszközökkel, akkor „üres”, vagyis funkciómentes eszközökkel kell feltölteni a kihasználatlan részeket. Ily módon biztosítható a helyes légáramlás, ennek köszönhetően a szerverek a legjobb teljesítményt nyújtják.

Amennyiben szervert, vagy szerver szekrényt keresel az Alphasonicnál megtalálod. A kapcsolókat a szekrény közepére helyezik, a PDU-k pedig függőlegesen helyezkednek el. Így több hely marad, melyet további szerverek beépítéséhez lehet felhasználni. Egy szekrény általában 2 kapcsolóval rendelkezik.

Milyen feladatokat végeznek a szerverek?

A szervereket úgy tervezték, hogy különböző típusú szolgáltatásokat biztosítsanak a végfelhasználók számára. A felhasználók lehetnek más szerverek vagy emberek is.

Szolgáltatások:

  • adattárolás
  • e-mail kiszolgálók
  • webtárhely
  • felhőszolgáltatások
  • alkalmazások tárolása
  • adatbázis-szolgáltatások
  • DNS

és még sok más.

 

Az egyes szerverek szerepe a telepített szoftverektől függ. Egy szervernek több szerepkört is meg lehet adni, de annak a szerepnek, amelyet dedikáltan az adott kiszolgálóhoz rendelünk, a legerősebbnek kell lennie az összes többi kezeléséhez. Ha túl sok feladatot osztunk a szerverre, az túlterheléshez, lassuláshoz és akár összeomláshoz is vezethet. Éppen ezért a szerverek a menedzselést végzők részéről folyamatos figyelmet igényelnek, a helyesen és túlterhelés nélkül zajló munkafolyamatok biztosítása érdekében. Egy túlterhelt szerver nem végez eredményes munkát, mert alacsony teljesítményen dolgozik. Az emberek általában elkerülik azokat a weboldalakat, amelyek lassan töltődnek be.  A lassú webhelyek nem kapnak nagy forgalmat, mert a látogatók szinte biztosan tovább lepnek és nem várják meg, amíg az adott oldal betöltődik. Inkább keresnek más olyan weboldalt, amely tartalmazza a látogató által keresett információkat.

Összegezzük tehát, mi is az a szerver?

Talán a legegyszerűbb válasz az, hogy a szerver egy olyan számítógép, amelyre operációs rendszer van telepítve, valamint a kiszolgálószoftver, amely meghatározott szerepeket rendel a szerverhez. Minden szervernek annyi szerepe lehet, amennyit a felhasználó szeretne, mindaddig, amíg az eszköz elég hatékony ahhoz, hogy kezelni tudja. A kiszolgálószoftver az az eszköz, amellyel szerepköröket rendelünk a szerverünkhöz. Ha olyan adatbázis-kiszolgáló szoftvert telepítünk, mint a MySQL, akkor adatbázis-szerver szerepet fog betölteni a kiszolgálónk. Ha telepítjük a Bind DNS szoftvert, akkor egy DNS szerverünk lesz. Ha pedig olyan webkiszolgálót telepítünk, mint az Apache, akkor képesek leszünk webhelyeket hosztolni. A szerverek célja, hogy megszakítás nélkül, a hét minden napján, a nap 24 órájában működjenek és kiszolgálják a felhasználókat, akik interakcióba lépnek velük.

 

A kiszolgálható felhasználók száma függ az alábbi paraméterektől:

  • A szerver teljesítménye

A CPU, a memória és a merevlemezek specifikációi a fő tényezők, amelyek megmutatják, hogy egy szerver milyen erős. Amikor a fenti három hardver közül az egyik eléri működési kapacitásának felső határát, a szerver lassúvá válik, ezért a rajta futó alkalmazások is lelassulnak. Emiatt is olyan jelentős a szerver állandó monitorozása. Fontos, hogy a legerősebb CPU-k és a lassú SATA meghajtók kombinációja nem eredményez erőteljes kiszolgálót, mert a SATA meghajtók gyorsan elérik teljesítési képességük határait, és lassulást eredményeznek, mielőtt még elérnék a CPU teljesítményének akár csak a 30% -át. A rendszergazdának kell a legjobban tudnia, hogy mi lenne az ideális konfiguráció a lehető legtöbb hardvererő kihasználásához. Ha például egy nagy teljesítményű adatbázis-szervert üzemeltet, akkor biztosan erőteljes SSD-felhőszervert szeretne alkalmazni 16 GB feletti memóriával és minimum 8 magos CPU-val. Az SSD-meghajtók itt kulcsfontosságúak, mivel másodpercenként végzik az olvasási-írási folyamatot. Ezek akár 50-szer gyorsabbak, mint a SATA-meghajtók, így ez jelentős teljesítménynövekedést eredményez a szervereken.

  • Az alkalmazás optimalizálása

A szerver által kezelhető felhasználók száma attól függ, hogy az alkalmazás mennyire van kódolva. Ha olyan alkalmazást futtat a rendszer, amely túl bonyolult a kiszolgáló számára és túl sok a felesleges lekérdezések száma, akkor sokkal gyorsabban kap indokolatlanul nagy mértékű terhelést a szerver, mint egy megfelelően megírt alkalmazás használatával. Ennek eredményeként a szerver túlterhelt lesz, akkor is, amikor alacsonyabb számú felhasználót szolgál ki. Nagyon fontos a fejlett alkalmazások használata, mert ezzel nagyon sok pénz megspórolható. A gyorsítótár használata egy másik módszer a terhelés csökkentésére, hogy a kiszolgáló több felhasználót kezeljen anélkül, hogy a folyamat lassúvá és instabillá válna.

Melyik szerver az Ön számára a legjobb?

Ez valóban a felhasználási területtől függ. A rendszergazdának tudnia kell, melyik szerverkonfiguráció az ideális az adott alkalmazási környezethez. Egyes alkalmazásoknak több CPU-erőforrásra és kevesebb memóriára van szükségük a működéshez, más esetekben sokkal előnyösebb lenne, ha több RAM lenne a gyorsítótár számára, ahelyett, hogy a merevlemezekre hárulna az összes terhelés. Az alkalmazáshoz vagy a webhelyhez a legjobb felhőszerver-tárhely kiválasztása kulcsfontosságú annak érdekében, hogy a legjobb teljesítményt érjük el a lehető legalacsonyabb áron. Az Alphasonic díjmentes tanácsadást nyújt azokban az esetekben, amikor nem tudják eldönteni, milyen típusú szervert használjanak.

Amennyiben ön felhő alapú szervert szeretne annak nagy előnye, hogy könnyen frissíthetők. Bármikor hozzáadhatunk további rendszer-erőforrásokat, amely lehetővé teszi az alacsonyabb szintű konfigurációval való kezdést, biztosítva ezáltal a további erőforrásokkal való bővíthetőséget. Megbízhatő felhő alapú szerverért keresse a CWEB-et.

 

További tartalmaink

Kapcsolat

További kérdéseid lennének?
Hívj minket, vagy foglalj online időpontot!
További információk
cross